Eddig sem volt könnyű hitelhez jutni, de mostantól szinte lehetetlen lesz.
A hitel jellegéből adódóan közép- vagy hosszú távú program, de vannak bizonyos hiteltípusok, amelyekkel jobb élethosszig tervezni. A hitelnek sok országban (így Magyarországon is) szociális funkciója van, az élet továbbgördítése és a létezés múlik rajta, hiszen gyakorlatilag nincsen olyan munkásember, aki – a mégoly magas fizetéséből is – képes volna egy lakásra valót összespórolni addigra, mikor ő (és a családja) lakni szeretne. A Kormány ezt a helyzetet hagyja figyelmen kívül, amikor központilag szab hitelplafont, mondván: így segíti elő a felelős hitelezést és mérsékli a devizaalapú hitelekkel kapcsolatos kockázatokat.
Az efféle, állami kontroll alatt tartott szabályzóknak nincsen gyakorlati haszna, sőt, a teljes gazdaságot korlátozza és azt érezteti a társadalommal, hogy tagjai kiskorú, dönteni képtelen egyének. Kevesebb piacellenes gesztus képzelhető el, mint a hitelek ilyen fokú központi szabályozása, miközben ha az intézkedés motivációját nézzük, világosan látszik, hogy csupán az árfolyam-ingadozások hatásait akarják így tompítani. Vajon miért?
A Magyar Állam zavarban van! Húsz év alatt nem sikerült kialakítani azt a modellt, amelyben gazdaság és szociális gondoskodás összhangban működhetne. Ennek eredménye a megtakarításaikat rossz helyre befektetők tüntetései a Parlament előtt, és ugyanennek eredménye a 13. havi nyugdíj is, majd annak eltörlése, és persze az is, hogy ma Magyarországon 800.000 ember kénytelen kényszervállalkozóként működni, ahelyett, hogy alkalmaznák őket. De ne feledkezzünk meg arról sem, hogy volt indok arra, hogy 437%-os THM mellett adhassanak hitelintézetek fogyasztási hitelt, most viszont arra van magyarázat, hogy ez miért nem jó. És mindez abban a gazdaságban történik, ahol az árfolyam-ingadozásoknak mindennél nagyobb szerep jut. A megoldás kézenfekvő és nem is halogatható: be kell lépni az euró-övezetbe, nincs miért teketóriázni! Ekkor nem volna szükség központi piac-szabályozásra.
(A képen XIV. Lajos látható)
Az utolsó 100 komment: