Mióta gyűjtöm a fotós könyveket jóban vagyunk. Nem csak a hosszúcombú női aktjait szeretem, hanem a portréit is. Meg a tájképeit, furcsa, a modorosságot súroló beállításait, a finom gonoszságát, a nagyvilági allűrjeit. Először Párizsban láttam a SUMO néven elhíresült könyvcsodát, melyet a felesége June Newton szerkesztett. Egy Taschen boltban állt állványon, merthogy harminc kiló, szóval ha valakire ráesne az a biztos halál. Az 50x70 cm-es kiadvány 480 oldalt tartalmaz, 10 ezer számozott és dedikált példányban került kiadásra 1999-ben. Az egyes számú, több mint száz, a könyvben szereplő híresség által dedikált példányt 2000-ben 620.000 német márkáért árverezték el, amivel a legdrágább XX. században kiadott könyv lett.
A kiadás után tíz évvel megjelent egy demokratikusabb változat. Ez csak 27 x 38 centiméter, de az eredeti hű mása, és ehhez is jár egy kisebb könyvállvány, és 100 euróba kerül. Aki ismeri a Works című, Newton életművét bemutató kiadványt az sem fog csalódni, mert nem jelentős az átfedés. Nem beszélve arról, hogy a méretek, és a minőség miatt olyan, mintha egy komplett kiállítás anyagát birtokolnánk.
Newton Berlinben született 1920-ban, 1940-től Ausztráliában élt, majd a hetvenes évektől befutott fotós és világpolgár, többek között Monacói lakással. A divat és a sztárok világában mozgott, és nagy hatása volt a múlt század vizuális kultúrájára akár csak Salvador Dalinak, vagy Andy Warholnak, akiket szintén fotózott. Nem volt igazán feszes, inkább ellentmondásos, provokatív, néhol hatásvadász, de nagyon magával ragadó. A 2004-es haláláig ausztrál állampolgár maradt, de berlininek vallotta magát, nem németnek. Így aztán a felesége 2004-ben ezer képet Berlinnek ajándékozott. Ez a gyűjtemény még a Newton által kiválasztott, volt tiszti kaszinó épületébe került, ami azóta Fotóművészeti Múzeum, azon belül is a Helmut Newton Stiftung székhelye. Ez közvetlenül a Zoologisher Garten nevű vasúti megálló mellet van (Jebensstraße 2), és a legenda szerint még Newton választotta ki az akkor éppen üresen álló helyet, mert ez volt az utolsó épület, ami megmaradt benne mielőtt világgá ment.
Ha belépünk az birodalmi stílusú épületbe négy hatalmas fotó fogad a Big Nudes sorozatból. Az első szinten állandó kiállítás van Newton relikviából, plakátok, ruhák, hajtincsek, fotógépek, az utolsó lakása mérethű rekonstrukciója, az emeleten most éppen a SUMO anyaga. Gazdag kiállítás, az üveg felületek csillognak ugyan, de azért két órát megérte rászánni. Minden jó minőségű, a könyv, a kiállítás, nem beszélve a fotókról.
Utolsó kommentek