Volna itt ez a nagyszerű természeti adomány, a szél. A régi mende-monda, miszerint Magyarországon a szél nem fú annyira, hogy szélmalmokat mozgasson, kiderült, hogy nem igaz. Ugyanis lassan 10 éve létezik a Magyar Szélenergia Társaság, ide tömörülnek mindazok, akik fantáziát látnak abban, hogy a szél szabadon befogható energiáját megnyergeljék és a társadalom szolgálatába állítsák. De vajon a társadalom akar-e élni a takarékosnak tűnő, és végtelenül környezetbarát technológiával? A válasz egy épeszű országban nyilvánvalóan igen. Nálunk azonban a helyzet a következő.
Az év elején hatályba lépett új villamos energia törvény végrehajtási rendelete szerint a szélerőművek üzemeltetőinek az energia befogadói (ezek a villamosipari cégek) számára havi menetrendet kell szavatolni arról, hogy mennyi energiát fognak termelni. Ha az eltérés 30% feletti, minden egyes eltérő kilowattórára 5 Ft pótdíjat kell fizetni. A pótdíjat vis maior esetén nem kell megfizetni, ám az időjárás változékonysága nem számít előre nem látható eseménynek. A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (MAVIR) Zrt. ráadásul úgy értelmezi a rendeletet, hogy előző nap, negyedórás intervallumokra kell megadni a másnapi termelési tervet, és naponta kell kiszámítani az eltérést is. (Forrás: ITT)
Vagyis: Magyarországon gyakorlatilag lehetetlenség úgy szélerőművet üzemeltetni, hogy az eszeveszett és indokolatlan pótdíj ne legyen magasabb, mint amennyit a megtermelt áramért a szélerőmű tulajdonosa bevételez. Mert ki az, aki egy hónapra előre, negyedórás bontásokban hajszálpontos időjárási előrejelzéssel rendelkezik?
Összehasonlításképpen néhány adat:
A wikipedia szerint a legnagyobb kapacitású szélerőmű-hálózattal Németország rendelkezik, 21283 MW teljesítménnyel. Aki már egyszer is autózott Németországban, ezen nem is lepődik meg, a szélkerekek mindenütt pörögnek.
Magyarországon a Paksi Atomerőmű négy blokkjának teljesítménye 1940 MW.
A Magyarországhoz hasonló méretű és lakosú Portugália 1874 MW szélerőmű-teljesítménynél tart, ami lényegében megfelel Paks kapacitásának.
Magyarország a Szélenergia Társaság adatai szerint 112 MW szélenergia teljesítménynél tart.
Ezek után az érdekekről szóló naiv kérdéseket mindenki fel tudja tenni.
Utolsó kommentek