A magyar, pontosabban a Magyar Állam által finanszírozott kulturális élet legsötétebb lyukairól, a külföldi magyar intézetekről mondanánk valamit. Illetve nem is nagyon kell nekünk beszélnünk, elég megtekinteni az intézmények honlapjait. Az intézetek a Balassi Bálint Intézet fennhatósága alatt működnek, legyen ez a kiindulási pontunk. A Balassi Intézet főlapján a bal sávban megtaláljuk a Magyar Kulturális Intézetek című menüpontot. Itt méltónak nem nevezhető grafikai környezetben sorakoznak azok a városok, amelyekben magyar kulturális intézetek székelnek.
(A képen a New York-i Kulturális Intézet látható. Illetve nem látható, mert a mellette zajló zsibvásár látványosabb.)
A városok nevére kattintva az egyes intézetek magyar nyelvű lapjával találjuk szemben magunkat; a New York-i intézet magyar lapja például ez a könnyen megjegyezhető URL: http://www.magyarintezet.hu/index2.jsp?HomeID=17 . Az oldal közepén link vezet az angol nyelvű honlapra: kár, hogy az angol oldal iránt érdeklődő – vélhetően – nemzetközi és magyarul nem beszélő közönség az „Intézetünk angol nyelvű honlapja” felirat alapján nem fogja érteni, hogy a navigáló üzenet neki szól. Ám mielőtt elkalandoznánk az intézetek saját fenntartású oldalai felé (már amelyik intézetnek van ilyen), érdemes még a magyar oldalon maradni; állatorvosi lovunk továbbra is New York. Az archívum 2001 decemberétől 2006 októberéig sorolja a programokat, erről 2010 márciusában nincs túl sok mondanivaló. Ezek után természetesen engem az Üvegzseb menüpont kezdett el érdekelni. Itt 2 db szerződést találunk: az egyik 2005-ös keltezésű, a másik pedig egy asztalos munkáról szól dátum nélkül, és anélkül, hogy tudnánk, hogy ez a 31.460 dolláros szerződés mégis mi célt szolgál (ismétlem: dátum nélkül). Amikor tanácstalanságunkban mégis az „Intézetünk angol nyelvű honlapjá”-ra kattintunk, a link szerint a www.culturehungary.org oldalra kellene jutnunk. Ehelyett a New York-i magyar évad oldalára, a www.extremelyhungary.org-ra jutunk, tehát nem az intézet lapja ez, hanem egy már tavaly befejeződött projekté. Mégis érdekes, mert néhány elkövetkező program időpontját megtudhatjuk innen, például egy április 8-i eseményt, ami viszont a New York-i Cseh intézet rendezvénye.
De ne elégedjünk meg ennyivel, nézzük meg, hogyan van jelen a magyar kultúra néhány más nagyobb városban! Moszkva 2 eseményt tartogat a jövő számára: az egyik a „Niederhauser Emil emlékére” címet viseli (a program jellege, és más sem derül ki), a másik pedig a minden bizonnyal széles tömegeket vonzó „Passió est” lesz (erről se tudunk többet a címénél). Delhi programjai már színesebbek, bár őszintén, fogalmazódtak meg bennem kérdések Marouan Benabdallah zongorakoncertje és a magyar kultúra viszonyáról.
A világban elszórt 18 magyar intézet közül jelenleg csak Brüsszel és Párizs weboldalán látszik, hogy gondozzák azokat és a lehetőségekhez mérten releváns programokkal igyekeznek a magyar kultúrát képviselni. Az ő oldalaik megtekintése után nem is javasoljuk, hogy Szófia, Bukarest, Kairó és a többiek oldalát, szerződéseit, programjait bárki is végig kattintgassa, mert vagy nem talál semmit, vagy röhögőgörcsöt kap és hirtelen azt is elfelejti, ami jó.
Én sem tartom helyénvalónak, hogy népszerű emberek nyilvános rendezvényeken óbégassanak, de a magyar kultúra központilag vezényelt nemzetközi előmenetelét elnézve egyet kell értenem Fábry Sándorral, aki a Művészetek Palotája ünnepi rendezvényén elhajtotta a kultuszminisztert annak beszéde közben.
Utolsó kommentek